Lněné semínko

Len je bohatý na bílkoviny, tuky a vlákninu. Obsahuje přibližně 40% tuku, 28% vlákniny, 21% bílkovin, 4% popela a 6% ostatních uhlohydrátů, jenž zahrnují cukry, fenolové kyseliny, lignany a hemicellulozu. Je však třeba brát na vědomí, že konkrétní složení se může měnit v závislosti na prostředí, zpracování atd..

 

 

Lněné semínko je ceněno zejména pro vysokých obsah polynenasycených mastných kyselin (PUFA). Je vůbec nejbohatším zdrojem pro organismus nesmírně důležitých, omega 3 mastných kyselin.

 

Lidé i zvířata potřebují vyvážený přísun omega 3 a omega 6 mastných kyselin. V minulém století však enormně narostla spotřeba omega 6 mastných kyselin, a to hlavně v důsledku zvýšené konzumace zeleninových olejů (kukuřičný, slunečnicový,..) a jejího vysokého obsahu v obilovinách, jimiž jsou krmena zvířata.

 

Tyto esenciální mastné kyseliny jsou důležité složky téměř všech buněčných membrán. Jelikož si je organismus nedokáže vyrobit sám, složení buněčných membrán tedy z velké části závisí na příjmu těchto esenciálních kyselin v potravě.

 

Omega 3 a Omega 6 mastné kyseliny jsou metabolicky a funkčně odlišné a mají opačné fyziologické funkce. Jejich rovnováha je důležitá pro homeostázu a normální, zdravý vývoj. Ideální poměr omega 6 k omega 3 je 1-2 ku 1, ve skutečnosti se však dnes tento poměr pohybuje okolo 20-30 ku 1.

 

Studie ukazují, že takto zvýšený přísun omega 6 mastných kyselin může mít protrombotický efekt a vede ke zvýšení krevní srážlivosti, zvýšení krevní viskozity, cévním křečím, zůžení cév a kapilár což zapřičiňuje snížení průtoku krve. Naproti tomu omega 3 mastné kyseliny mají významné protizánětlivé, protitrombotické a hypolipidemické účinky, působí vasodilatačně (na rozšíření cév) a proti srdeční arytmii.

 

Klinické studie na lidech prokázaly příznivé účinky omega 3 mastných kyselin na ledviny, kůži, dýchací, trávicí a kardiovaskulární systém a imunitu organismu. Konkrétně jsou významné v rámci sekundární prevence u infarktu myokardu, vysokého krevního tlaku, cukrovky 2.typu, nemocí ledvin, revmatoidní artritidy, ulcerózní kolitidy, Crohnovy nemoci, COPD.

 

Zatímco vysoký přísun omega 6 mastných kyselin u zvířat se spojuje se vznikem nádorů, omega 3 mastné kyseliny růst nádorů potlačují.

 

Protože omega 3 mastné kyseliny jsou klíčové pro růst a správný vývoj všech životních funkcí, měli bychom dbát na jejich dostatečný přísun v potravě.

 

Další významnou složkou lněného semínka je vláknina. Ta je v něm zastoupená jak v podobě nerozspustné tak rozpustné (sliz). Nerozpustná vláknina podporuje perilstatiku střev. Rozpustná vláknina snižuje kyselost v žaludku a zpomaluje jeho vyprazdňování. Poté, co je v žaludku promíchána s potravou, dochází ke změně konzistence žaludečního a později střevního obsahu. Obaluje výživné složky potravy a ty se pak lépe vstřebávají do krve. Pokud je dostatečný přísun tekutin, zvětšením objemu a změkčením střevního obsahu může pomoci při vyprazdňování. Má vliv na snížení hladiny krevních tuků (cholesterolu) a cukrů.

 

Další složkou obsaženou ve lněném semeni jsou fytonutrienty. Len je jedním z nejbohatších zdrojů lignanů (obsahuje mnohonásobně vyšší množství oproti ostatním rostlinným zdrojům), typu fytoestrogenu, které mají vliv na metabolismus estrogenu.

 

Obsahuje rostlinné lignany sekoisolariceresinol a menší množství matairesinolu. Ty jsou bakteriemi v tlustém střevě přeměněny na živočišné lignany enterodiol a enterolakton, jenž jsou absorbovány v tenkém střevě a do trávicí soustavy se vrací ve formě glukuronoidů. V trávicí soustavě působí jako antioxidanty. Lignany mají také antivirové, protiplísňové, baktericidní a protirakovinné vlastnosti.

 

Dalším důležitým fytonutrientem je kyselina fenolová, která působí jako antioxidant a má rovněž antibakteriální, protirakovinné, protizánětlivé a protialergické účinky a působí vasodilatačně.

 

Obsažené flavonoidy brání peroxidaci tuků, propustnosti a křehkosti kapilár a tlumí činnost prozánětlivě působících enzymů jako lipoxygenáza a. cyklooxygenáza.

 

Lněné semeno obsahuje také esenciální vitamíny a minerály. Obzvláště bohaté je na draslík a v menším množství obsahuje rovněž železo, měď, hořčík a zinek. Obsahuje v tuku rozpustný vitamín E, který je přítomný primárně jako gamma-tokoferol a působí jako antioxidant.

Lněné semínko je vhodné podávat pro zlepšení vzhledu kůže a srsti, snížení nervozity a zlepšení stavu kopyt. Omega 3 mastné kyseliny obsažené ve lněném semínku vykazují léčebné účinky při trombotických onemocněních, dislipidemii, srdeční arytmii, chronických artritidách, alergických dermatitidách a endotoxemii.

Dávka: 100 - 300g na den.

 

1kg 35 Kč